34 (1976) Nr. 8

A. TITEL

Akte betreffende de verkiezing van de vertegenwoordigers in het Europees Parlement door middel van rechtstreekse algemene verkiezingen;

Brussel, 20 september 1976

Voor een overzicht van de verdragsgegevens, zie verdragsnummers 001697 en 014224 in de Verdragenbank.

B. TEKST

De Raad van de Europese Unie heeft op 26 mei 2026 te Brussel een Besluit genomen tot wijziging van de Akte. De Nederlandse tekst1) van het Besluit luidt als volgt:


Besluit (EU, Euratom) 2026/1296 van de Raad van 26 mei 2026 tot wijziging van de Akte betreffende de verkiezing van de leden van het Europees Parlement door middel van rechtstreekse algemene verkiezingen, gehecht aan Besluit 76/787/EGKS, EEG, Euratom van de Raad van 20 september 1976

De Raad van de Europese Unie,

Gezien het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie, en met name artikel 223, lid 1,

Gezien het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie, en met name artikel 106 bis, lid 1,

Gezien het voorstel van het Europees Parlement,

Na toezending van het ontwerp van wetgevingshandeling aan de nationale parlementen,

Gezien de goedkeuring van het Europees Parlement1),

Handelend volgens een bijzondere wetgevingsprocedure,

Overwegende hetgeen volgt:

  • 1) Het beleid inzake het evenwicht tussen werk en privéleven moet bijdragen tot de verwezenlijking van gendergelijkheid door de deelname van moeders aan de politiek te bevorderen.

  • 2) De invoering van een systeem van stemming bij volmacht tijdens plenaire vergaderingen van het Europees Parlement zal leden in staat stellen hun mandaat volledig uit te oefenen in de periode vlak vóór en vlak na de bevalling.

  • 3) De Akte betreffende de verkiezing van de leden van het Europees Parlement door middel van rechtstreekse algemene verkiezingen2), gehecht aan Besluit 76/787/EGKS, EEG, Euratom van de Raad3), moet daarom dienovereenkomstig worden gewijzigd,

Heeft het volgende besluit vastgesteld

Artikel 1

In artikel 6 van de Akte betreffende de verkiezing van de leden van het Europees Parlement door middel van rechtstreekse algemene verkiezingen, worden de volgende leden ingevoegd:

  • “1 bis. In afwijking van lid 1 kan een lid van het Europees Parlement dat zwanger is of is bevallen, haar stem laten uitbrengen door een ander lid van het Europees Parlement, dat als gevolmachtigde optreedt, gedurende een periode van maximaal drie maanden vóór de verwachte geboortedatum van het kind en gedurende een periode van maximaal zes maanden na de geboorte.

  • 1 ter. De algemene voorwaarden voor de in lid 1 bis bedoelde afwijking worden vastgesteld in het statuut van de leden van het Europees Parlement dat is vastgesteld bij Besluit 2005/684/EG, Euratom van het Europees Parlement*), en waarborgen de naleving van de beginselen van transparantie, verantwoordingsplicht, traceerbaarheid, rechtszekerheid en integer stemmen.

  • 1 quater. Gedetailleerde regelingen voor de in lid 1 bis bedoelde afwijking worden vastgesteld in het Reglement van het Europees Parlement.

*) Besluit 2005/684/EG, Euratom van het Europees Parlement van 28 september 2005 houdende aanneming van het Statuut van de leden van het Europees Parlement (PB L 262 van 7.10.2005, blz. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/684/oj).”.

Artikel 2

  • 1. Dit besluit wordt ter goedkeuring aan de lidstaten voorgelegd volgens hun onderscheiden grondwettelijke bepalingen. Elke lidstaat stelt het secretariaat-generaal van de Raad in kennis van de voltooiing van zijn procedures ter zake.

  • 2. Dit besluit treedt in werking op de eerste dag na de datum waarop de laatste in lid 1 bedoelde kennisgeving is ontvangen.

GEDAAN te Brussel, 26 mei 2026.

Voor de Raad De voorzitter M. RAOUNA


D. PARLEMENT

Het Besluit behoeft ingevolge artikel 91 van de Grondwet de goedkeuring van de Staten-Generaal, alvorens het Koninkrijk aan het Besluit kan worden gebonden.

G. INWERKINGTREDING

Het Besluit zal ingevolge artikel 2, tweede lid, van het Besluit in werking treden op de eerste dag na de datum van ontvangst van de laatste kennisgeving dat de procedures ter goedkeuring van het Besluit zijn voltooid.

Uitgegeven de vijftiende september 2026.

De Minister van Buitenlandse Zaken, T.B.W. BERENDSEN


X Noot
1)

De Bulgaarse, de Deense, de Duitse, de Engelse, de Estse, de Finse, de Franse, de Griekse, de Hongaarse, de Ierse, de Italiaanse, de Kroatische, de Letse, de Litouwse, de Maltese, de Poolse, de Portugese, de Roemeense, de Sloveense, de Slowaakse, de Spaanse, de Tsjechische en de Zweedse tekst zijn niet opgenomen. De tekst van het Besluit is tevens gepubliceerd in PbEU 2026, L 1296.

X Noot
1)

Goedkeuring van 29 april 2026 (nog niet bekendgemaakt in het Publicatieblad).

X Noot
3)

Besluit 76/787/EGKS, EEG, Euratom van de Raad van 20 september 1976 (PB L 278 van 8.10.1976, blz. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1976/787(1)/oj).

Naar boven